window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-GRDRB2MXLV');

Share this article

Our BackToArchery Tournament 2020 was an outstanding success with archers from every RGB participating.

 

BackToArchery Background

Due to COVID-19, Archery Australia had to cancel all tournaments until restrictions lifted enough to enable people to compete in a safe environment.  As things began to return to normal, we wanted a tournament to kick start the competition spirit again.

BackToArchery was born with the idea of it being a national postal shoot so every archer could compete from their very own club, allowing each archer to follow the COVID-19 restrictions for their area.  We decided on the Canberra rounds to ensure everyone could participate and also choose to award places based on raw & handicap score.

 

2020 Tournament

Excitingly, we had 824 archers from 53 clubs participate in the tournament. We had some fantastic scores with many of our junior archers showing the older ages how it’s done.

“The whole world was turned upside with COVID-19 and it has been a challenging year for many. We are thankful to the archery community for being responding to the COVID-19 restrictions quickly and focusing on keeping everyone safe,” said Rick Hastie, Archery Australia CEO.

“This BackToArchery tournament has had the largest number of archers participate in many years. It was fantastic to see more and more people register every week to keep the archery spirit alive. Congratulations to all of our medalists and thank you to every for participating.”

“We would like to thank all the clubs for hosting the events and encouraging their archers to participate. It proved a great way to ease back into competitions and prepare our archers for 2021.”

Given the success of this BackToArchery Tournament, Archery Australia will explore doing something similar in future years.

If you have any queries with the below results, please email info@archery.org.au

 

Handicaps Placings

Cub Female Compound
1st Gell, Mathilda Mt Petrie Bowmen Inc
2nd Herriot, Amber Mt Petrie Bowmen Inc
3rd Parker, Holly Coast Archers

Cub Female Recurve
1st Crayford, Ella Van Diemen Archers
2nd Volkov, Charlotte Warringah Archers Inc
3rd Symons, Olivia Mt Petrie Bowmen Inc

Cub Female Longbow
1st Hay, Keziah Torrens Valley Archers

Cub Male Compound
1st Parker, James Coast Archers
2nd Sztybel, Alex Centenary Archers Club
3rd Fraser, Austin Shirewood Forest Archers

Cub Male Recurve
1st Lombard, William Mt Petrie Bowmen Inc
2nd Schell, Lincoln Sunshine Coast Archery Club
3rd Jackson, Christopher Canberra Archery Club

Cub Male Barebow Recurve
1st Thomas, Henry Warringah Archers Inc

Intermediate Female Compound
1st Herriot, Sarah-Jane Mt Petrie Bowmen Inc
2nd McGrail-Bateup, Audrey Tuggeranong Archery Club
3rd Morris, Rachel Toowoomba Company of Archers

Intermediate Female Recurve
1st Lloyd, Jessica Sunshine Coast Archery Club
2nd Stocks, Daisy Byron Shire Archery Club Inc.
3rd Harper, Mackenzie Armidale Archers Inc

Intermediate Female Longbow
1st Toye, Star Torrens Valley Archers

Intermediate Female Barebow Recurve
1st Dymock, Millie Centenary Archers Club

Intermediate Male Compound
1st Simcock, David Coast Archers
2nd Magers, Alex Tuggeranong Archery Club
3rd Cooper, Harrison Newcastle City Archers

Intermediate Male Recurve
1st Clark, Matthew Samford Valley Target Archers
2nd Yiu, Marcus joubert SOPA
3rd Schelfhout, Connor North Eastern Archers

Intermediate Male Barebow Recurve
1st Candra, Darren SOPA
2nd Tse, Braveyn SOPA
3rd Havranek, Jack Warringah Archers Inc

Cadet Female Compound
1st NA
2nd NA

Cadet Female Recurve
1st Vashetharan, Ammrutha SOPA
2nd Lim, Yi Wen Yokine Archery Club
3rd Slack, Caitlin Tuggeranong Archery Club

Cadet Male Compound
1st McHugh, Connor Tuggeranong Archery Club
2nd Fitzpatrick, Shannon Bunbury Archery Club
3rd Campbell, Mitchell Penrith City Archers

Cadet Male Recurve
1st Marsh, Riley Sunshine Coast Archery Club
2nd Mackertichian, Spencer Angel Archers
3rd Yiu, Marcus joubert SOPA

20 & Under Female Compound
1st Price, Gemma Shirewood Forest Archers
2nd Cook, Amber Liverpool City Archers
3rd Mumford, Kimberley Torrens Valley Archers

20 & Under Female Recurve
1st Herzog, Elyssa Sydney University Archery Club
2nd George, Cristen Sydney University Archery Club
3rd Locke, Meagan Benara Bowmen Archery Club Inc

20 & Under Female Barebow Recurve
1st Blayney, Emma-Lucille Sydney University Archery Club

20 & Under Male Compound
1st Cook, Janszen Armidale Archers
2nd McLean, Harrison Northern Archers of Sydney
3rd Lye, Jordan Townsville Target Archers

20 & Under Male Recurve
1st Pham, Steven Sydney University Archery Club
2nd Atkinson, Nathaniel Coast Archers
3rd Murray, Cameron Warringah Archers Inc

Open Female Compound
1st Rhimes, Kylie Twin City Archers Gippsland
2nd Bellamy, Amanda Tuggeranong Archery Club
3rd Lewis, Samantha Barrier Coast Archery Inc

Open Female Recurve
1st Muller, AmberLeigh Hobart Archers
2nd Green, Rachel Liverpool City Archers
3rd Lavender, Kim SOPA

Open Female Longbow
1st Lachance, Carrie Bowmen of Melville
2nd Barber, Katelyn Torrens Valley Archers
3rd O’Doherty, Penny Coffs Coast Archery Club

Open Female Barebow Compound
1st Louise, Julia Angel Archers

Open Female Barebow Recurve
1st Lada, Sarajayne Hobart Archers
2nd Kiefhaber, Kathryn SOPA
3rd Parry, Julie Samford Valley Target Archers

Open Male Compound
1st Catto, Alexander Warringah Archers Inc
2nd Forrest, Paul Illawarra Archers
3rd Burgess, Adam Armidale Archers Inc

Open Male Recurve
1st Yong, James SOPA
2nd Sinclair, Marc Hobart Archers
3rd Abellera, John Phillip SOPA

Open Male Longbow
1st Palmer, Barry Coast Archers
2nd Rhimes, Adam Twin City Archers Gippsland
3rd Horrocks, Alan Bowmen of Melville

Open Male Barebow Recurve
1st Rose, Jupiter Penrith City Archers
2nd Turner, Mick Tuggeranong Archery Club
3rd Fisher, Michael Southern Highlands Archers

Open Male Crossbow
1st NA

Master Female Compound
1st Hooper, Teena Armidale Archers Inc
2nd Towill, Michaela Benara Bowmen Archery Club Inc
3rd Heath, Kerry Coast Archers

Master Female Recurve
1st Daniel, Michelle Weston Valley Archery Club
2nd Robertson, Anabela Coast Archers
3rd Duncan, Kaye Bowmen of Melville

Master Female Longbow
1st Miels-Barber, Sharon Torrens Valley Archers
2nd Unwin, Deborah Huon Archers
3rd Busby, Anne Bowmen of Melville

Master Female Barebow Recurve
1st Deer, Karen Southern Highlands Archers
2nd Mollart, Louise SOPA
3rd Rieckmann, Marianne Cressy Bowmen

Master Female Crossbow
1st NA

Master Male Compound
1st Becker, Walter Shirewood Forest Archers
2nd Ecob, Mark Liverpool City Archers
3rd Fraser, Matthew Shirewood Forest Archers

Master Male Recurve
1st Brameijer, Bart Samford Valley Target Archers
2nd Hunt, Barry Coast Archers
3rd Calandruccio, Stirling Warringah Archers Inc

Master Male Longbow
1st Merdith, Nick Sunset Coast Archers
2nd Pollard, John Van Diemen Archers
3rd Williams, Craig Ku-Ring-Gai Bowmen

Master Male Barebow Compound
1st NA

Master Male Barebow Recurve
1st Conran, David Centenary Archers Club
2nd Gill, Philip Lismore City Archers
3rd Nelson-Furnell, Peter Angel Archers

Master Male Crossbow
1st Fores, Andrew Southern Vales Archery Club
2nd Downes, Adrian Coast Archers
3rd NA

Veteran Female Compound
1st Douglas, Jennifer Barrier Coast Archery Inc
2nd Muir, Karen Barrier Coast Archery Inc
3rd Pattenden, Julie Bunbury Archery Club

Veteran Female Recurve
1st Middendorp, Gerardine Angel Archers
2nd Womersley, Susanne Geelong Archers
3rd Taylor, Margreth Benara Bowmen Archery Club Inc

Veteran Female Longbow
1st Hewlett, Bevelyn Mt Petrie Bowmen Inc

Veteran Female Barebow Recurve
1st Hole, Elizabeth SOPA

Veteran Female Crossbow
1st Grimston, Sharon Southern Highlands Archers
2nd NA

Veteran Male Compound
1st Woods, Russell Liverpool City Archers
2nd Carmichael, Peter Van Diemen Archers
3rd Watkins, Andrew Southern Highlands Archers

Veteran Male Recurve
1st Hoskin, John Newcastle City Archers
2nd Frith, Murray Hobart Archers
3rd Cameron-Tucker, Rodney Van Diemen Archers

Veteran Male Longbow
1st Betts, Andrew Mountain Archers Inc
2nd Broady, Raymond SOPA
3rd Dodos, John Paringa Archers Launceston Inc

Veteran Male Barebow Compound
1st Tarbrook, Gary Bellingen Archers

Veteran Male Barebow Recurve
1st Doherty, Steve Centenary Archers Club
2nd Burt, Michael Weston Valley Archery Club
3rd Eson, Don Southern Highlands Archers

Veteran+ Female Compound
1st Wright, Maria Warringah Archers Inc
2nd Lilienthal, Kathleen Camden & District Archery Club Inc
3rd Ferris, Madeleine Toowoomba Company of Archers

Veteran+ Female Recurve
1st Swain, Sue Benara Bowmen Archery Club Inc
2nd Strutton, Lydia Victor Harbor Archery Club
3rd Symes, Judith Samford Valley Target Archers

Veteran+ Female Longbow
1st Dunstan, Sandra Centenary Archers Club
2nd NA

Veteran+ Female Barebow Recurve
1st Clerke, Marilyn Illawarra Archers

Veteran+ Male Compound
1st Hides, Leon SOPA
2nd Tucker, David Coast Archers
3rd Ronnie, Richard Liverpool City Archers

Veteran+ Male Recurve
1st Frewin, Keith Mt Petrie Bowmen Inc
2nd Burnell, Robert Mt Petrie Bowmen Inc
3rd Steele, Glenn Warringah Archers Inc

Veteran+ Male Longbow
1st Hale, Peter SOPA
2nd Jones, Anthony Burnie Bowmen
3rd Avent, Alan Tuggeranong Archery Club

Veteran+ Male Barebow Compound
1st McCorby, Sterling Shirewood Forest Archers
2nd NA

Veteran+ Male Barebow Recurve
1st Petersen, Ric Eden Field Archers
2nd Lilienthal, Perry Camden & District Archery Club Inc
3rd Symes, Bruce Samford Valley Target Archers

Para Archer Female Compound
1st Burrell, Cassandra Benara Bowmen Archery Club Inc

Para Archer Female Recurve
1st Oktrininda, Imalia SOPA

Para Archer Male Compound
1st NA

Para Archer Male Recurve
1st Steiner, Marek SOPA

VI1
1st Colquhoun, Janelle Samford Valley Target Archers
2nd Baxter, Glen Samford Valley Target Archers

VI2/3
1st Newbery, Craig Tuggeranong Archery Club
2nd Boardman, Helen Samford Valley Target Archers

Raw Score Placings

Cub Female Compound
1st Roux, Liezel-Marie Centenary Archers Club
2nd Parker, Holly Coast Archers
3rd Pilavci, Lara Penrith City Archers

Cub Female Recurve
1st Kecskes, Maja Warringah Archers Inc
2nd Symons, Olivia Mt Petrie Bowmen Inc
3rd Choo, Tara SOPA

Cub Female Longbow
1st Hay, Keziah Torrens Valley Archers

Cub Male Compound
1st Sztybel, Alex Centenary Archers Club
2nd Horschak, Matthew Northern Archers of Sydney
3rd Parker, James Coast Archers

Cub Male Recurve
1st Jackson, Christopher Canberra Archery Club
2nd Pitman, Chase Sunshine Coast Archery Club
3rd Lombard, William Mt Petrie Bowmen Inc

Cub Male Barebow Recurve
1st Thomas, Henry Warringah Archers Inc

Intermediate Female Compound
1st Hatch, Josie Armidale Archers Inc
2nd Morris, Rachel Toowoomba Company of Archers
3rd Herriot, Sarah-Jane Mt Petrie Bowmen Inc

Intermediate Female Recurve
1st Lloyd, Jessica Sunshine Coast Archery Club
2nd Harper, Mackenzie Armidale Archers Inc
3rd Stocks, Daisy Byron Shire Archery Club Inc.

Intermediate Female Longbow
1st Toye, Star Torrens Valley Archers

Intermediate Female Barebow Recurve
1st Dymock, Millie Centenary Archers Club

Intermediate Male Compound
1st Consalvo, Marcus Liverpool City Archers
2nd Clark, Matthew Samford Valley Target Archers
3rd Magers, Alex Tuggeranong Archery Club

Intermediate Male Recurve
1st Tse, Branden SOPA
2nd Yiu, Marcus joubert SOPA
3rd Schelfhout, Connor North Eastern Archers

Intermediate Male Barebow Recurve
1st Candra, Darren SOPA
2nd Tse, Braveyn SOPA
3rd Havranek, Jack Warringah Archers Inc

Cadet Female Compound
1st NA
2nd NA

Cadet Female Recurve
1st Vashetharan, Ammrutha SOPA
2nd Carson, Ella-Rose Armidale Archers Inc
3rd Lim, Yi Wen Yokine Archery Club

Cadet Male Compound
1st Campbell, Mitchell Penrith City Archers
2nd McHugh, Connor Tuggeranong Archery Club
3rd Charlton, Jake Illawarra Archers

Cadet Male Recurve
1st Vasiliades, Giorgio SOPA
2nd Marsh, Riley Sunshine Coast Archery Club
3rd Yiu, Marcus joubert SOPA

20 & Under Female Compound
1st Cook, Amber Liverpool City Archers
2nd Mumford, Kimberley Torrens Valley Archers
3rd Carter, Annaleigh Newcastle City Archers

20 & Under Female Recurve
1st Locke, Meagan Benara Bowmen Archery Club Inc
2nd Herzog, Elyssa Sydney University Archery Club
3rd George, Cristen Sydney University Archery Club

20 & Under Female Barebow Recurve
1st Blayney, Emma-Lucille Sydney University Archery Club

20 & Under Male Compound
1st McLean, Harrison Northern Archers of Sydney
2nd Lye, Jordan Townsville Target Archers
3rd Anagnostou, Augustus Sherbrooke Archers

20 & Under Male Recurve
1st Hurnall, Jason Illawarra Archers
2nd Chambers-McLean, Jack Warringah Archers Inc
3rd Atkinson, Nathaniel Coast Archers

Open Female Compound
1st Morgan, Rachel Canberra Archery Club
2nd Redman, Louise Tuggeranong Archery Club
3rd Robinson, Katrina SOPA

Open Female Recurve
1st Lavender, Kim SOPA
2nd Haywood, Sarah Hobart Archers
3rd Carson, Ella-Rose Armidale Archers Inc

Open Female Longbow
1st Barber, Katelyn Torrens Valley Archers
2nd O’Doherty, Penny Coffs Coast Archery Club
3rd Lachance, Carrie Bowmen of Melville

Open Female Barebow Compound
1st Louise, Julia Angel Archers

Open Female Barebow Recurve
1st Parry, Julie Samford Valley Target Archers
2nd Barber, Katelyn Torrens Valley Archers
3rd Kiefhaber, Kathryn SOPA

Open Male Compound
1st Coghlan, Pat Victor Harbor Archery Club
2nd Bielby, Adam Twin City Archers Gippsland
3rd Wildman, Bailey Eden Field Archers

Open Male Recurve
1st Tyack, Ryan Sunshine Coast Archery Club
2nd Smith, Alex Canberra Archery Club
3rd Darcy, Astin Canberra Archery Club

Open Male Longbow
1st Palmer, Barry Coast Archers
2nd Barber, Ian Torrens Valley Archers
3rd Horrocks, Alan Bowmen of Melville

Open Male Barebow Recurve
1st Fisher, Michael Southern Highlands Archers
2nd Bartlett, Mark Canberra Archery Club
3rd Turner, Mick Tuggeranong Archery Club

Open Male Crossbow
1st NA

Master Female Compound
1st Heath, Kerry Coast Archers
2nd Hooper, Teena Armidale Archers Inc
3rd Hyde, Fiona Illawarra Archers

Master Female Recurve
1st Duncan, Kaye Bowmen of Melville
2nd Nelson-Furnell, Dawn Angel Archers
3rd Haining, Fiona Bowmen of Melville

Master Female Longbow
1st Stretton, Serina Sydney Bowmen Archery Club
2nd Cripps, Lynn Van Diemen Archers
3rd Miels-Barber, Sharon Torrens Valley Archers

Master Female Barebow Recurve
1st Rieckmann, Marianne Cressy Bowmen
2nd Deer, Karen Southern Highlands Archers
3rd Boyd, Gaynor Bellingen Archers

Master Female Crossbow
1st NA

Master Male Compound
1st Oosthuizen, Danie Benara Bowmen Archery Club Inc
2nd Graef, Kirk Coast Archers
3rd Rawlings, Trev Burnie Bowmen

Master Male Recurve
1st Steiner, Marek SOPA
2nd Barker, Malcolm Geelong Archers
3rd Krabbe, Cornelis Burnie Bowmen

Master Male Longbow
1st Barber, Ian Torrens Valley Archers
2nd Hay, Bob Torrens Valley Archers
3rd Hodgson, Geoff Torrens Valley Archers

Master Male Barebow Compound
1st NA

Master Male Barebow Recurve
1st Bartlett, Mark Canberra Archery Club
2nd Rowlison, Neil Illawarra Archers
3rd Carter, Scott Liverpool City Archers

Master Male Crossbow
1st Fores, Andrew Southern Vales Archery Club
2nd Blatch, Paul Southern Vales Archery Club
3rd Downes, Adrian Coast Archers

Veteran Female Compound
1st Benson, Diann Southern Highlands Archers
2nd Mason, Deborah Bowmen of Melville
3rd Riley, Joanne (Jo) Penrith City Archers

Veteran Female Recurve
1st Moylan, Wendy Cressy Bowmen
2nd Zwingmann, Naoko Sunset Coast Archers
3rd Womersley, Susanne Geelong Archers

Veteran Female Longbow
1st Hewlett, Bevelyn Mt Petrie Bowmen Inc

Veteran Female Barebow Recurve
1st Hole, Elizabeth SOPA

Veteran Female Crossbow
1st Grimston, Sharon Southern Highlands Archers
2nd NA

Veteran Male Compound
1st Carson, Dennis Armidale Archers Inc
2nd Cottier, Kevin Bowmen of Melville
3rd Jackson, Gary Bowmen of Melville

Veteran Male Recurve
1st Bessell, Ian Burnie Bowmen
2nd Billyard, Noel Northern Archers of Sydney
3rd Dall, Ian The Farm Indoor Archery Club Inc

Veteran Male Longbow
1st Cocks, Garry Bowmen of Melville
2nd Betts, Andrew Mountain Archers Inc
3rd Broady, Raymond SOPA

Veteran Male Barebow Compound
1st Tarbrook, Gary Bellingen Archers

Veteran Male Barebow Recurve
1st Etcell, Kevin Penrith City Archers
2nd Patten, Garry Tableland Company of Archers
3rd Goik, Con Illawarra Archers

Veteran+ Female Compound
1st Lilienthal, Kathleen Camden & District Archery Club Inc
2nd Ferris, Madeleine Toowoomba Company of Archers
3rd Wright, Maria Warringah Archers Inc

Veteran+ Female Recurve
1st Swain, Sue Benara Bowmen Archery Club Inc
2nd Strutton, Lydia Victor Harbor Archery Club
3rd Symes, Judith Samford Valley Target Archers

Veteran+ Female Longbow
1st Dunstan, Sandra Centenary Archers Club
2nd NA

Veteran+ Female Barebow Recurve
1st Clerke, Marilyn Illawarra Archers

Veteran+ Male Compound
1st Crabtree, David Benara Bowmen Archery Club Inc
2nd Clare, John Illawarra Archers
3rd Alter, Dan Armidale Archers Inc

Veteran+ Male Recurve
1st Frewin, Keith Mt Petrie Bowmen Inc
2nd Burnell, Robert Mt Petrie Bowmen Inc
3rd Watts, Geoffrey Sunshine Coast Archery Club

Veteran+ Male Longbow
1st Hale, Peter SOPA
2nd Fouracre, Mike Sydney Bowmen Archery Club
3rd Avent, Alan Tuggeranong Archery Club

Veteran+ Male Barebow Compound
1st McCorby, Sterling Shirewood Forest Archers
2nd NA

Veteran+ Male Barebow Recurve
1st Symes, Bruce Samford Valley Target Archers
2nd Greenway, Chas Sunset Coast Archers
3rd Shaw, Richard Camden & District Archery Club Inc

Para Archer Female Compound
1st Burrell, Cassandra Benara Bowmen Archery Club Inc

Para Archer Female Recurve
1st Oktrininda, Imalia SOPA

Para Archer Male Compound
1st NA

Para Archer Male Recurve
1st Steiner, Marek SOPA

VI1
1st Colquhoun, Janelle Samford Valley Target Archers
2nd Baxter, Glen Samford Valley Target Archers

VI2/3
1st Newbery, Craig Tuggeranong Archery Club
2nd Boardman, Helen Samford Valley Target Archers