Menu

Para Archery Teams

  • Australia’s Archery Paralympians, since 1960

2016 Rio de Janeiro, BRA 15th Paralympics

 

Jonathon Milne

 Bronze Medal - Compound Men’s Open Individual

2004 Athens, GRE 12th Paralympics

 

Natalie Cordowiner

 

2000 Sydney, AUS 11th Paralympics

 

Arthur Fisk

 

John Marshall

 

Tony Marturano

 

Natalie Cordowiner

 

1992 Barcelona, ESP 9th Paralympics

 

Arthur Fisk

 

Eric Klein

 

1988 Seoul, KOR 8th Paralympics

 

Arthur Fisk

 

Eric Klein

 

Carolyn Burns

 

1984 New York, USA/Stoke Mandeville, GBR 7th Paralympics

 

Stephen Austen

Silver Team Medal (Short Metric Round)

David Higgins

Silver Team Medal (Short Metric Round)

Russell Shinn

 

Ian Trewhella

Silver Medal (Double Advanced Metric Round)

Silver Team Medal (Short Metric Round)

Susan Davies

Bronze Medal (Double FITA Round)

1980 Arnhem, NED 6th Paralympics

 

Dennis Kennedy

 

Eric Klein

 

Ian Trewhella

Silver Medal (Short Metric Round) Tetraplegic

Susan Davies

 

1976 Toronto, CAN 5th Paralympics

 

Wayne Flood

 

Ray Fowler

 

Ross Soutar

2nd (Short Metric Round) Tetraplegic - no Silver medal awarded (only 2 in event)

Jeff Heath

 

Charmaine McLean

 

Elizabeth Richards (later Kosmala)

 

John Kestel

Gold Medal Dartchery Mixed Pairs

Margaret Ross

Gold Medal Dartchery Mixed Pairs

1972 Heidelberg, GER 4th Paralympics

 

Roy Fowler

Silver Medal (Double FITA Round)

Bronze Team Medal

Allan Conn

Bronze Team Medal

John Dwyer

 

Eric Magennis

 

Vic Salvemini

 

Tony South

Bronze Team Medal

Margaret Ross

 

Pam Smith

 

1968 Tel Aviv, ISR 3rd Paralympics

 

Tony South

Gold Medal (Albion Round - 800)

Silver Medal (FITA Round)

Silver Medal Dartchery Mixed Pairs

Allan Conn

Gold Medal (Columbia Round – World Record score - 618)

Silver Medal Dartchery Mixed Pairs

Kevin Bawden

 

Felix Blums

 

Roy Fowler

 

Allan McLucas

Silver Medal (St Nicholas Round) Cervical Event

Pam Smith

 

Di Workman

 

1964 Tokyo, JPN 2nd Paralympics

 

Lionel Cousens

Silver Team Medal

Roy Fowler

Silver Medal (St Nicholas Round)

Silver Team Medal

John Martin

Silver Team Medal

Allan McLucas

 

Trevor French

 

Daphne Ceeney (later Hilton)

Bronze Medal (Albion Round)

1960 Rome, ITA 1st Paralympics

 

Ross Sutton

Gold Medal (St Nicholas Round)

Robin Tourier

 

Daphne Ceeney (later Hilton)

Silver Medal (St Nicholas Round)

Historic Rounds explained:

·         St Nicholas Round               48 arrows at 40 yards; 36 arrows at 30 yds

·         Columbia Round                  24 arrows at each distance: 50, 40 & 30 yds

·         Albion Round                       36 arrows at each distance: 80, 60 & 50 yds

·         Short Metric Round              36 arrows at 50 metres; 36 arrows at 30 metres

·         Advanced Metric Round       36 arrows at each distance: 70, 50 & 30 metres (women 60/50/30)

 

  • Daphne Hilton was inducted into the Australian Paralympic Hall of Fame on 8 December, 2016. Hilton, who passed away in July 2016, was Australia’s only female competitor at the inaugural 1960 Paralympic Games in Rome, where she won six of Australia’s ten medals. A pioneer for Paralympic and women’s sport, she won a career total 14 medals across five sports at three Paralympic Games, a record unlikely to ever be broken.

Commonwealth Paraplegic Games

 

1974 Dunedin, NZL (the final Games)

 

1970 Edinburgh, SCO

 

Libby Richards (later Kosmala)

Gold Medal

Eric Magennis

 

Tony South

Gold Medal & Silver Medal

1966 Kingston, JAM

 

John Martin

 

1962 Perth, AUS

 

Ross Sutton

 

Margaret Ross

 

Daphne Ceeney (later Hilton)

Silver Medal (St Nicholas Round)

Sponsors

Copyright 2017 by DotNetNuke Corporation